ΚΑΛΑΜΑΤΑ:Οχι απο την ΒΙΠΕ
Δευτέρα, 08 Μάρτιος 2010 12:00
Αρνητική είναι η απάντηση της ΒΙΠΕ - ΕΤΒΑ στο αίτημα του Δήμου Καλαμάτας για παραχώρηση οικοπέδου στη Βιομηχανική Περιοχή, για την εγκατάσταση δεματοποιητή και μονάδας λιπασματοποίησης απορριμμάτων. Σε ανακοίνωσή της η ΒΙΠΕ - ΕΤΒΑ σημειώνει ότι στα σχέδιά της δεν περιλαμβάνεται η μεταφορά πρωτογενών απορριμμάτων και η εγκατάσταση δεματοποιητών στις Βιομηχανικές Περιοχές που διαχειρίζεται αλλά εξετάζει το θέμα της χωροθέτησης μονάδων κομποστοποίησης και κέντρων διαλογής ανακυκλώσιμων υλικών. Την αντίθεσή του στο ενδεχόμενο εγκατάστασης και λειτουργίας συστημάτων διαχείρισης των απορριμμάτων στη Βιομηχανική Περιοχή εξέφρασε και το Επιμελητήριο Μεσσηνίας.