Λαγκαδάς: Αγανάκτηση για τα λεωφορεία
Τετάρτη, 10 Μάρτιος 2010 15:00
Τρία λεωφορεία πρέπει να αλλάξουν οι κάτοικοι της περιοχής Λαγκαδά για να πάνε στη Θεσσαλονίκη, επισημαίνει ο Δήμαρχος Λαγκαδά κ. Ιωάννης Καραγιάννης σε επιστολή προς τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Μεταφορών κ. Χάρη Τσιόκα. Με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται καθημερινά όσοι χρησιμοποιούν τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ για τις μετακινήσεις τους, και οι περισσότεροι να χρησιμοποιούν τα ΙΧ με όλες τις αρνητικές επιπτώσεις (έξοδα, μποτιλιάρισμα, κλπ.) Η αιτία σύμφωνα με το Δήμαρχο είναι ότι η επέκταση της αστικής συγκοινωνίας στην περιοχή το 2003 έγινε πρόχειρα και εσπευσμένα.
Η Δημοτική αρχή έχει εκπονήσει νέα συγκοινωνιακή μελέτη βάσει της οποίας όλες οι νέες γραμμές επέκτασης της αστικής συγκοινωνίας καταλήγουν στον Λαγκαδά όπου προτείνεται η δημιουργία σταθμού μετεπιβίβασης του ΟΑΣΘ και γραμμής - κορμού προς το κέντρο της Θεσσαλονίκης. Ο Δήμαρχος ζητά ακόμη τη μεταφορά του τερματικού σταθμού Λαγκαδά - Θεσσαλονίκης στην περιοχή του νέου σιδηροδρομικού σταθμού και την ένταξη των δήμων που εξυπηρετούνται σήμερα με το ΚΤΕΛ, στα δρομολόγια του ΟΑΣΘ.