ΤΡΙΠΟΛΗ:Τα έργα ύδρευσης για το 2010
Δευτέρα, 25 Ιανουάριος 2010 10:50
Oμόφωνα ψηφίστηκε το Τεχνικό Πρόγραμμα της ΔΕΥΑΤ για το έτος 2010 στο οποίο περιλαμβάνονται τα έργα ύδρευσης και αποχέτευσης που θα εκτελεστούν στην περιοχή του Δήμου Τρίπολης.
Η υλοποίηση του προγράμματος στηρίζεται στην εξασφάλιση πιστώσεων από το πρόγραμμα ΘΗΣΕΑΣ αλλά και από Ιδίους Πόρους της Επιχείρησης.
Οι βασικοί άξονες που κινείται ο προγραμματισμός της ΔΕΥΑΤ για το έτος 2010 είναι η «Μελέτη αντικατάστασης υφιστάμενου αγωγού μεταφοράς νερού από Πηγές Πιάνας», η «Επέκταση δικτύου ύδρευσης Τ.Δ. Τρίπολης», ο «Τηλεέλεγχος – τηλεχειρισμός δικτύου ύδρευσης», η «Επεξεργασία πόσιμου νερού με μεμβράνες», «Έργα Αποστράγγισης – Αποχέτευσης Περιφερειακής οδού Τρίπολης», η «Επέκταση δικτύου αποχέτευσης», η «Ξήρανση αφυδατωμένης λάσπης Βιολογικού Καθαρισμού» και η «Επέκταση και Αντικατάσταση δικτύων αποχέτευσης».